Bilinçli Sedasyon

Sedasyon nedir?

sedasyonHerhangi bir cerrahi işlem veya cerrahi girişim esnasında hastalar değişik anestezi yöntemlerinden birine ihtiyaç duyar.Anestezi duyarsızlık, hissizlik, duyuların geçici olarak kalkması anlamına gelmektedir. Diş hekimliğindeki işlemlerin bir çogunda anestezi gerektiğinde sadece sedasyon yeterli olmaktadır.

Sedasyon uyku hali oluşturularak, hastanın rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlamaktır. Lokal yada bölgesel anesteziyi desteklemek için kullanılabilir.Bunun için intravenöz (damar yoluyla) olarak sedatif, narkotik analjezik ve bazen hipnotik ajanların kullanılmasıyla uygulanır. İşlem boyunca anestezi uzmanı hastanın nabzını ve tansiyonunu takip eder. Varolan sağlık problemleri varsa bununla ilgili takipler yapılır.

Sedasyon esnasında hastanın bilinci açıktır. Anestezi uzmanının yada diş hekiminin söylediklerini duyabilir ve verilen komutları yerine getirebilir.İşlemin bitimine kadar gerektiğinde ilaçların ilave edilmesiyle anestezi sürdürülebilir. Kullanılan ilaçların etkisiyle geçici amnezi(unutkanlık) oluşturulur. Hastanın diş tedavisinin başlangıcında yapılan lokal anestezik uygulamasından rahatsız olması engellenir. Bu dönemi ve birçok huzursuz edici ses, dokunma veya basınç hissini hatırlamaz. Zamanın gerçek anlamda farkında olmadığından işlemin kısa sürede ve keyifli geçtiğini hatırlar.

sedasyon nedirSedasyon hem erişkinde hemde çocuklarda kullanılabilmektedir. Erişkinde damar yoluyla uygulanabilirken belli yaş çocuklarda meyve suyu içinde uygulanabilir.Erişkin hastaların 6 saat, çocuklarin yaşina göre ayarlanarak aç ve susuz olması gerekir.İşlem bittikten yarım saat sonra evine gidebilir hale gelir. Yanında bir yakınıyla gelmesi ve sonrasında dikkat gerektiren faaliyetlerde (araba kullanmak gibi) bulunmaması, dinlenmesi tavsiye edilir.

Tüm tıbbi işlemler gibi sedasyon anestezisindede oluşabilecek yan etkilerin son derece nadir görülmesi sevindiricidir.Yeni monitorizasyon yöntemleri ve daha güvenilir ilaçların kullanılmasıyla deneyimli uzmanların eşliğinde çok güvenilir bir hal almıştır.

Sonuç olarak;
  • Aşırı korku hisseden hastaların rahatlatılması ve işlemin kolaylıkla tolere edilebilmesi ,
  • Beraberinde yüksek tansiyon, kalp hastalığı, panik atak gibi rahatsızlıkları olan hastaların işlem sırasında takip edilip, önlem alınabilmesi ,
  • Bulantı kusma refleksinin önlenmesi ,
  • Ağrı eşiğinin yükseltilerek işlemin rahat geçirilmesi ,
  • Özellikle çocuklarda kalıcı diş hekimi fobisinin gelişmesinin önlenmesiyle son derece konforlu ve güvenli bir şekilde her türlü diş tedavisi sedasyon altında yapılabilmektedir.
dis doktor
Web Tasarımı ve Google Seo